Haargroei, naaldkeuze, loogeenheden en diathermie
Waarom kennis van haargroei belangrijk is
Een succesvolle behandeling met elektrisch epileren begint niet bij het apparaat, maar bij de haar zelf. Iedere haar verschilt in dikte, diepte-ligging, groeifase en vorm. Deze eigenschappen bepalen:
• of de haar effectief behandeld kan worden;
• welke naald gekozen wordt;
• welke stroominstellingen nodig zijn;
• hoeveel behandelingen noodzakelijk zijn.
Wie de haar goed kan analyseren, kan veiliger, comfortabeler en effectiever werken.
Haren groeien niet continu, maar in cycli. Elke haarfollikel doorloopt zijn eigen groeicyclus, onafhankelijk van de omliggende follikels. Daardoor bevinden de haren binnen één behandelgebied zich nooit allemaal tegelijkertijd in dezelfde fase. Dit is een belangrijk gegeven bij epileerbehandelingen, omdat alleen haren in de actieve groeifase, de zogenoemde anageenfase, effectief behandeld kunnen worden.
Het percentage haren dat zich op een gegeven moment in de anageenfase bevindt, verschilt sterk per lichaamsgebied. Onderstaand overzicht geeft een indicatie van die verdeling:
Omdat slechts een deel van de haren tegelijk actief groeit, zijn meerdere behandelingen nodig om een volledig resultaat te bereiken. Het aantal benodigde sessies verschilt per persoon en per gebied, maar is altijd een directe consequentie van deze natuurlijke haargroeicyclus.
Dit is de actieve groeifase van de haar.
Kenmerken:
• haar groeit actief;
• haarwortel is volledig ontwikkeld;
• verbinding met de haarpapil aanwezig;
• goede bloedvoorziening.
Belang voor epilatie
Dit is de meest gunstige fase voor elektrisch ontharen.
Omdat de haar nog verbonden is met de haarpapil kunnen alle groeicellen effectief worden vernietigd.
Behandelresultaat: ⭐⭐⭐⭐
Tijdens deze periode stopt de haargroei.
Kenmerken:
• haarwortel krimpt;
• bloedvoorziening neemt af;
• verbinding met de haarpapil verdwijnt.
Belang voor epilatie
De behandeling is minder effectief omdat de groeicellen zich terugtrekken.
Behandelresultaat: ⭐
Dit is de rustfase.
Kenmerken:
• de haar zit los in het haarzakje;
• geen verbinding met de haarpapil;
• de haar valt uiteindelijk vanzelf uit.
Belang voor epilatie
Tijdens deze fase kan geen permanente vernietiging van de groeicellen plaatsvinden.
Behandelresultaat: ❌
Voordat een behandeling begint, wordt elke haar zorgvuldig beoordeeld. Een goede haaranalyse is essentieel om de juiste techniek te kiezen en de behandeling zo effectief en veilig mogelijk uit te voeren.
Bij de analyse worden vier belangrijke kenmerken in kaart gebracht:
Dikte van de haar: een dikkere haar vraagt om een andere naaldkeuze en intensiteit dan een fijne haar.
Diepte van de haarfollikel: de naald moet tot precies op de juiste diepte worden ingebracht om de haarwortel te bereiken zonder omliggend weefsel te beschadigen.
Groeirichting: de naald wordt altijd langs de natuurlijke groeirichting van de haar ingebracht, zodat de follikel correct gevolgd wordt.
Kromming van de haar: een gekromde haar wijst op een gekromde follikel, waarmee bij het inbrengen van de naald rekening gehouden moet worden.
Een nauwkeurige haaranalyse vooraf vergroot de kans op een succesvolle behandeling aanzienlijk en minimaliseert het risico op huidirritatie of ongewenste bijwerkingen.
Bij het epileren speelt de dikte van de haar een belangrijke rol. Haardikte bepaalt mede welke techniek of instelling het meest effectief is en hoe de huid reageert op de behandeling. In de praktijk worden haren doorgaans ingedeeld in drie categorieën.
Small (dun)
Dunne haren zijn fijn van structuur en vragen om een nauwkeurige aanpak. Voorbeelden hiervan zijn donsharen en lichte gezichtsbeharing.
Medium (normaal)
Dit zijn haren met een gemiddelde dikte, zoals normale vrouwelijke gezichtsbeharing en reguliere lichaamsbeharing. Deze categorie komt het meest voor bij behandelingen.
Large (dik)
Dikke haren zijn steviger en vragen vaak om een intensievere behandeling. Voorbeelden zijn de mannenbaard, hormonale gezichtsbeharing en stugge terminale haren. Bij deze haarsoort is de juiste techniek extra belangrijk om het gewenste resultaat te bereiken zonder onnodige huidbelasting.
Naast haardikte is ook de gevoeligheid van de huid een bepalende factor bij de keuze voor de juiste epilatiemethode. Een gevoelige huid vraagt om extra zorg en een aangepaste aanpak om irritatie of reacties te voorkomen.
Naast de dikte van het haar speelt ook de diepte van de follikel een belangrijke rol bij epileren. De ligging van de follikel bepaalt mede welke techniek en materialen nodig zijn voor een effectieve behandeling.
Een haar kan op vier verschillende niveaus liggen:
Oppervlakkig: de follikel bevindt zich dicht onder de huid.
Normaal diep: de meest voorkomende ligging bij de gemiddelde haargroei.
Diep: de follikel reikt verder de huid in en vereist meer precisie.
Zeer diep: de follikel ligt ver onder het huidoppervlak, wat de behandeling complexer maakt.
Hoe dieper de follikel ligt, hoe langer de naald moet zijn die wordt gebruikt. Tegelijkertijd stelt een grotere diepte hogere eisen aan de nauwkeurigheid van de behandelaar. Een correcte inschatting van de diepte voorkomt onnodig ongemak en zorgt voor een doeltreffend resultaat.
Type | Ligging en indicatie keuze naald | |||
|---|---|---|---|---|
| Dun Small |
Oppervlakkig K2 |
Normaal K3/4 |
Diep K4/5 |
Zeer diep K5/6 |
| Normaal Medium |
Oppervlakkig K3 |
Normaal K3/4 |
Diep K4/5 |
Zeer diep K5/6 |
| Dik Large |
Oppervlakkig K4/5 |
Normaal K4/5 |
Diep K5 |
Zeer diep K6 |
| Vaak maar niet altijd is dit de benodigde naald |
De naald moet zo goed mogelijk aansluiten bij de diameter en diepte van de haar.
Richtlijn naaldkeuze
Belangrijk
Juiste diepte voel je als de bodem van de follikel is bereikt en waar de naald dikker wordt net boven de huid blijft.
Klant mag geen prikje voelen. Dan zit je door de follikel heen.
Is juiste maat afwezig, neem grotere maat!
Te korte naald is bijna altijd oorzaak brandwondjes.
De uiteindelijke keuze wordt ook beïnvloed door:
• cliëntcomfort;
• huidreactie;
• behandeltechniek;
• gebruikte apparatuur.
K-serie en F-serie naalden
K-serie
Standaard gebruikte naalden.
F-serie
De F-serie heeft een dikkere schacht:
• K-serie: 0,80 mm
• F-serie: 1,25 mm
Het werkzame deel van de naald is identiek.
Let op dat hiervoor een passende naaldhouder nodig is.
Blend combineert twee stroomsoorten:
Gelijkstroom (DC)
Vormt loog (natriumhydroxide) in het haarzakje.
Hoogfrequente stroom (HF)
Produceert warmte in de follikel.
Blend
Combineert beide effecten:
• chemische vernietiging;
• thermische vernietiging.
Hierdoor is Blend bijzonder geschikt voor:
• diepe haren;
• kromme haren;
• stevige mannenbaardharen.
Loogeenheden (Units)
Bij Blend bepaalt de hoeveelheid gevormd loog voor een belangrijk deel het behandelresultaat.
Een loogeenheid wordt berekend door:
Loogeenheden = tijd × stroomsterkte
Voorbeelden:
• 10 seconden × 0,3 mA = 30 units
• 30 seconden × 0,1 mA = 30 units
Beide instellingen produceren dezelfde hoeveelheid loog.
Berekening van de benodigde mA
Wanneer het gewenste aantal units bekend is:
mA = units ÷ (tijd × 10)
Voorbeeld:
60 units in 20 seconden:
60 ÷ (20 × 10) = 0,3 mA
We gebruiken voor de Blendmethode een andere indeling van de haren:
| Loogeenheid Units | Indicatie Meestal | Type naald |
|---|---|---|
| 15 | Donsachtige haargroei | K2 |
| 30 | Lichte haargroei, vaak bovenlip | K2 |
| 45 | Zoals bij de vouwenbaard | K2/3 |
| 60 | Vergelijkbaar met de lichte mannenbaard | K3/4/5 |
| 80 | Mannenbaard | K5/6 |
| Gebied | % Anageen | Opmerkingen |
|---|---|---|
| Hoofdhuid | 85–90% | Langdurige groeicyclus, minder geschikt voor epilatie |
| Wenkbrauwen | 10–15% | Korte groeicyclus, beperkt effectief te behandelen |
| Gezicht (vrouwenbaard) | 60–70% | Goed behandelbaar gebied |
| Benen / oksels | 20–40% | Matige behandelbaarheid, vanwege lagere anagene fase |
Voor effectief elektrisch ontharen moet niet alleen rekening worden gehouden met de groeifase, maar ook met de fysieke eigenschappen van de haar:
Door deze twee factoren te combineren, ontstaat een matrix van 12 mogelijke variaties. Op basis hiervan wordt de juiste naaldmaat (K2 t/m K6) gekozen.
| Loogeenheid (units) | Indicatie haartype | Naaldmaat |
|---|---|---|
| 15 | Donshaartjes | K2 |
| 30 | Lichte bovenlipbeharing | K2 |
| 45 | Vrouwenbaard | K2/3 |
| 60 | Lichte mannenbaard | K3/4/5 |
| 80 | Dikke mannenbaard | K5/6 |
De Fitzpatrick-classificatie geeft een indicatie van de gevoeligheid van de huid voor UV-straling, en wordt in de ontharingspraktijk gebruikt om inschattingen te maken van pigmentatie in huid en haar.
| Type | Huidkenmerken | Elektrische epilatie |
|---|---|---|
| I | Zeer licht, rood/blond haar, verbrandt snel, geen pigment | Rood haar moeilijk te verwijderen, snel wondjes |
| II | Licht, sproeten, rossig of blond haar | Voorzichtig te werk gaan |
| III | Licht tot licht getint, donkerblond haar | Meestal goed behandelbaar |
| IV | Mediterrane huid, donker haar | Haar laat goed los, prima behandelbaar |
| V | Donkere huid, zwart haar | Voorzichtig: risico op littekens |
| VI | Zeer donkere huid, zwart haar | Grote kans op huidschade, voorzichtig werken |
Let op: Bij donkere huidtypen is de haarfollikel vaak gebogen. Dit vraagt extra nauwkeurigheid bij het inbrengen van de naald.
Effectieve ontharing vraagt om méér dan alleen techniek. Het vereist een diepgaand begrip van de biologie van haargroei, de anatomie van de huid en haar, én het vermogen om per cliënt de juiste keuzes te maken. Door rekening te houden met groeifase, haartype, diepteligging, loogproductie en huidtype, kunnen behandelingen optimaal afgestemd worden op het individu – met als resultaat: veilige, nauwkeurige en langdurige ontharing.
Loogeenheden in de Blend-methode
In blend-epilatie draait alles om precisie + reproduceerbaarheid.
Dat "hoeveel loog is genoeg?” Kunnen we vangen in één eenvoudige rekeneenheid: de loog-unit (mA × sec.).
> 1 loogunit = 1 mA × 1 seconde > (symbolisch: U = I × tijd)
| Voorbeeldberekeningen | Units |
|---|---|
| 10 s × 3 mA | 30 |
| 15 s × 2 mA | 30 |
| 30 s × 1 mA | 30 |
| Verhogen aantal mA is sneller werken |
Basisformule: units ÷ tijd (s) = 0, .. mA
Voorbeeld: 80 units : 16 sec. = 0,50 mA
| Loog-units | Indicatie haartype | Aanbevolen naaldmaat |
|---|---|---|
| 15 | donshaartjes (vlan) | K2 |
| 30 | lichte bovenlip | K2 |
| 45 | vrouwenbaard | K2 – K3 |
| 60 | lichte mannenbaard | K3 – K4 |
| 80 | mannenbaard | K5 – K6 |
> Deze cijfers zijn richtgetallen. Ieder apparaat (Apilus, Instantron, Nova-Blend, Silhouet-Tone, etc.) heeft net een andere kalibratie. Altijd live finetunen op huidreacties!
1. Bepaal haartype → pak bijbehorend aantal units uit de tabel.
2. Kies of bepaal je behandeltijd.
2.1. Bepaal het pijnpunt m.b.v. de thermolyse
2.2. (comfort cliënt; 5-16 sec is gangbaar)
3. Reken mA uit met de basisformule: units ÷ tijd (s) = 0, .. mA.
4. Start → kijk → luister
▶ stroom of tijd omlaag.
| Zone | mA-range | Wat je merkt |
|---|---|---|
| Startgebied | 0,30 – 0,40 | voelbaar prikkelend, zelden pijnlijk |
| Comfortzone | 0,40 – 0,60 | snel genoeg + draaglijk voor meeste cliënten |
| Risicozone | > 0,60 | kans op brandpuntjes, hyperpigmentatie, napijn |
> Sommige high-end apparaten hebben een soft-start, die er voor zorgt, dat de stroom beter wordt verdragen.
Pacemaker of neuro-stimulator (absolute NEE)
Ongecontroleerde diabetes (slechte wondgenezing)
Metaalimplantaat dicht bij het behandelgebied (kan warm worden)
Zwangerschap: gelijkstroom wordt ontraden; HF is veiliger.
Gebruik lage mA standen voor rosacea- of PIH-gevoelige huiden.
| Fout | Gevolg | Oplossing |
|---|---|---|
| Units berekenen maar tijd niet goed toepassen | Te hoge mA → pijn | Stopwatch of toestel-timer ijken. Leren meetellen |
| Naaldmaat te klein | Loog concentreert op top. Geldt ook voor hitte. | Maat groter/langer nemen. |
| Cliënt komt net uit de sauna | huid superdoorbloed → verbranding | laat 30 min afkoelen |
| Glycerine-rijke contactgel gebruiken | loog verdunt, verbranding. Hoort bij laserbehandeling | Gebruik fysiologisch zout of drooginbrengen |
"Ik begrijp dat de behandelaar gelijkstroom inzet die natronloog vormt in mijn follikel. Mogelijke bijwerkingen zijn roodheid, korst- of puntbloeding, hyper- of hypopigmentatie. Ik bevestig dat ik geen pacemaker draag en de laatste 24 uur geen accutane, retinoïden of bloedverdunners heb ingenomen.”
| Wat | In gewoon Nederlands | Waarom handig? |
|---|---|---|
| 1. Vocht = betere stroom | Als de huid en het haarzakje droog zijn, loopt de stroom moeilijker. Raak het plekje heel kort aan met een wattenstaafje met zout water → de stroom pakt tot 18 % beter. | Je kunt met minder milliampère hetzelfde resultaat halen; dat voelt vriendelijker voor de cliënt. |
| 2. "Zachte” (gepulste of opbouwende) gelijkstroom | Daardoor voelt de prik minder scherp. | Je hoeft ± 20 % minder stroom te geven, maar krijgt toch genoeg loog. |
| 3. Nazorg-spray | Na de behandeling een neveltje 3 % H2O2 (des-infecteert) + aloë-vera gel (koelt en kalmeert). | Minder kans op korstjes en bruine vlekjes achteraf. |
| 4. Koud rollertje | In Japan testen ze een miniroller uit de koelkast die direct na iedere impuls over de huid gaat. | De kou verdooft meteen, zodat cliënten zelfs wat hogere stroom aankunnen zonder extra irritatie. Veelbelovend, maar nog niet officieel. |
Kort samengevat: klein beetje vocht, slimme stroompjes, goede aftercare en eventueel direct koelen maken blend-epilatie sneller én comfortabeler.
Bij diathermie (ook wel thermolyse) vernietig je de haarpapil uitsluitend met hitte: een stroom met zeer hoge frequentie (meestal 13,56 MHz of 27 MHz) laat het weefsel rond de naald weerstand bieden → dat weefsel wordt warm → eiwitten stollen. Geen loog, alleen warmte. Om precies genoeg – maar niet te veel – hitte te geven, gebruiken we warmte-eenheden.
HF-stroom flitst zo snel van richting dat ionen niet meebewegen; hun trillingen botsen tegen elkaar en maken warmte.
| Warmte units Tijd + Intensiteit HF | Indicatie haartype | Naaldmaat | ||
|---|---|---|---|---|
| 3,0 | donshaartjes | K2 | ||
| 4,5 | bovenlip | K2 | ||
| 6,0 | vrouwenbaard | K2 – K3 | ||
| 7,5 | lichte mannenbaard | K3 – K4 | ||
| 8,5 | mannenbaard | K4 – K5 |
> Richtgetallen! Elk apparaat (Apilus, Silhouet-Tone, Instantron, Ballet, Nova-Blend etc.) heeft een eigen schaling. Altijd bijstellen op huidreactie.
| Fout | Gevolg | Oplossingen |
|---|---|---|
| Té lange tijd op lage intensiteit | warmte "lekt” naar huidoppervlak → korst | korter + hoger |
| Naald niet diep genoeg | warmt alleen insteekopening → brandpuntje, haar blijft zitten | schuif 1 mm dieper |
| Geïsoleerde naald | hitte komt pas bij top vrij; bij kort programma onvoldoende effect | kies ongeïsoleerd of langere tij |
| Te droog werkgebied | hitte verspreidt slecht → steek | huid licht bevochtigen (alcoholvrije lotion) |
| Weetje | Simpel uitgelegd | Waarom nuttig? |
|---|---|---|
| 1. Flash = minder pijn | Door de puls superkort te maken voelt de cliënt amper hitte. | Fijne optie voor gezichtshaar en gevoelige huid. |
| 2. Vocht helpt stroom verdelen | Een licht vochtige follikel verdeelt warmte gelijkmatiger dan een kurkdroge. | Klein beetje alcoholvrije lotion voorkomt brandpuntjes. |
| 3. Naaldgrootte telt | Een dikkere naald verdeelt de warmte over meer weefsel. | Bij dikke haren liever K3 of K4, anders verbrandt de huid rond een te dunne naald. |
| 4. Koelen na afloop | Direct een koud kompres of aloë-vera gel vermindert zwelling. | Cliënt kan sneller make-up dragen, minder kans op korstjes. |
| 5. Less is more | Een follikel hoeft maar nét boven 60 °C te komen om eiwit te stollen. | Overkill (te heet) geeft littekens, niet meer resultaat. |
Bij diathermie wordt een dun, steriel naaldje langs de haarschacht in het haarzakje gebracht. Vervolgens wordt een hoogfrequente wisselstroom via dit naaldje afgegeven. Deze stroom veroorzaakt plaatselijke warmte door wrijving van de moleculen in het weefsel (diathermie = warmte opwekken door stroom).
Doel van de warmte: het vernietigen van de haarpapil en matrixcellen, zodat het haartje niet meer terugkomt.
Afbeelding: het naaldje geeft stroom af in het haarzakje (follikel).
Snelle behandeling, vooral bij kleinere gebieden
Minder gevoelig voor huidtype en kleur haar dan bijvoorbeeld laser
Goed geschikt bij een droge huid of lichte, fijne haartjes
Ook te gebruiken bij lichte overbeharing of hormoongevoelige zones
| Eigenschap | Diathermie (HF) | Galvanisch (DC) | Blend (combinatie HF + galvanisch) |
|---|---|---|---|
| Type stroom | Hoogfrequente wisselstroom | Gelijkstroom | Wisselstroom + gelijkstroom |
| Werkingsprincipe | Wrijvingswarmte | Chemische reactie (loogvorming) | Warmte + chemische reactie |
| Effect op haarzakje | Verbrandt weefsel | Breekt af via loog | Zeer grondige vernietiging |
| Snelheid | Flash: Snel Geleidelijk: Matig |
Traag | Middelmatig |
| Geschikt voor | Fijne tot normale haren | Dikke, diepe haren | Moeilijke gevallen (bijv. baardgroei bij vrouwen) |
| Huidtype | Alle huidtypes | Alle huidtypes | Alle huidtypes |
| Pijngevoel | Kort en scherp | Mild branderig | Iets intenser, maar effectief |
| Toepassing | Kleine oppervlakken | Dieper liggende haren | Combinatie van effect en precisie |
In Nederland zijn Diathermie en Blend gangbaar.
Na de behandeling is het belangrijk om de huid goed te verzorgen:
Als uitgangspunt nemen we een doorsnee salon voor Schoonheidsverzorging of Huidtherapie. We gaan er in de berekeningen ervan uit dat:
| Gemiddelde bedragen voor salon schoonheid of huidtherapie Zonder professionele vorm van specialisatie ontharingstechnieken | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Scenario | Omzet € |
Variabele kosten | Huur | Afschrijving per jaar | Netto winst |
|
| Standaard 1200 uur |
84 000 | 36 000 | 18 000 | 1 500 | 28.500 | |
| Uitbreiden met 800 uur | 5.600 | 5.600 | ||||
| Maximaal | 89.600 | 34.100 |
Gaan we ons behandelpakket uitbreiden met de specialisatie Elektrisch ontharen, dan gaan we uit van de volgende verwachtingen:
| Gemiddelde bedragen voor salon schoonheid of huidtherapie. Uitbreiding met 800 uur Elektrisch epeileren | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Scenario 1 |
Omzet € |
Variabele kosten | Huur | Afschrijving per jaar | Netto winst |
|
| Standaard 1200 uur |
84 000 | 36 000 | 18 000 | 1 500 | 28.500 | |
| Uitbreiden met 800 uur | 80.000 | 32.000 | 972 | 47.028 | ||
| Maximaal | 164.000 | 75.528 |
| Gemiddelde bedragen voor salon schoonheid of huidtherapie. 10% standaard behandelingen, 90% ontharing | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Scenario 2 |
Omzet € |
Variabele kosten | Huur | Afschrijving per jaar | Netto winst |
|
| Standaard 120 uur |
8.400 | 3.600 | 18 000 | 1 500 972 |
28.500 | |
| Ontharen 1080 uur |
108.000 | 43.200 | 64.800 | |||
| Uitbreiden met 800 uur | 80.000 | 32.000 | 47.028 | |||
| Maximaal | 196.400 | 140.328 |
| Gemiddelde bedragen voor salon schoonheid of huidtherapie. 10% standaard behandelingen, 90% ontharingstechnieken (incl. IPL/Laser) | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Scen3 | Omzet € |
Variabele kosten | Huur | Afschrijving per jaar | Netto winst |
|
| Standaard 120 uur |
8.400 | 3.600 | 18 000 | 1 500 | 28.500 | |
| Ontharen 1080 uur |
108.000 | 43.200 | 972 12450 |
51.378 | ||
| Uitbreiden met 800 uur | 80.000 | 32.000 | 47.028 | |||
| Maximaal | 196.400 | 126.906 |
Extra investering 110.000 Afschrijven in 10 jaar
Dit vraagt flink investeren in outillage en apparatuur, zoals IPL of Laser. We gaan uit dat 90% tijd is bestemd voor ontharen
| Scenario 4 | Omzet | Variabele kosten | Huur | Afschrijving per jaar | Netto winst | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 4e specialisatie | 116 400 | 46 800 | 18 000 | 1 500 + 428 + 1 429 + 11 000 |
37 243 | |
| Van 3 → 4: 90% ontharen |
In stap 4 is de kapitaalbelasting (afschrijving €11 000) te hoog voor dezelfde uren, waardoor de winst daalt. |
In stap 4 is de kapitaalbelasting (afschrijving €11 000) te hoog voor dezelfde uren, waardoor de winst daalt.
Tips om óók bij hoge investeringen winst te houden
Deze laatste optie in huis halen betekent ook, dat de eigenaresse van de salon nu ook aangesproken wordt op haar kennis van bedrijfsvoering en ook leidinggeven aan medewerker(s). Het roept alvast de vragen op: